Nowości w Surfer 29

W wersji 29 programu Surfer użytkownicy mogą znaleźć wiele nowych funkcji i usprawnień, które ułatwią i przyspieszą pracę nad projektami.

Dostęp do danych na Google Maps

Źródłem map bazowych mogą być dane w różnych formatach, odczytywane z plików, ale w sekcji New Map zakładki Home na wstążce programu dostępna jest opcja Base form Server. Pozwala ona pobrać dane on-line z zewnętrznych źródeł. W wersji 29 programu Surfer do tych źródeł został dodany serwer Google Maps.

Dostęp do Google Maps jest aktywny dla licencji bezterminowych z ważnym kontraktem serwisowym oraz dla czasowych subskrypcji licencji.


Rysunek powyżej pokazuje okno Download Online Maps z wybranym serwerem Google Maps w panelu Select Data Source. Na rysunku pokazany został widok na Wawel z zasobów Google Maps.

Kolorowanie otworów wiertniczych w oparciu o opis słowny

Wizualizacja otworów wiertniczych staje się prostsza dzięki użyciu słów kluczowych do identyfikacji kolorów opisujących poszczególne fragmenty profilu litologicznego. W zestawieniach tabelarycznych parametrów otworów często stosuje się opis słowny litologii. Wersja 29 programu Surfer pozwala przypisać określone atrybuty graficzne do słów kluczowych opisu.

Przekroje siatki 3D z naniesionÄ… mapÄ… izolinii

Operacje w ramach podglądu 3D View zostały wzbogacone o nową procedurę. Pokazana poniżej opcja Contour Slice pozwala dodawać płaszczyzny przekroju przez obiekty 3D z naniesioną mapą izolinii na te płaszczyzny.


Pozwala to na dodatkowe zobrazowanie przestrzennego rozkładu parametrów podlegających wizualizacji w trybie renderingu objętościowego.

Rysunek powyżej pokazuje izopowierzchnie przecięte dwoma płaszczyznami, jedna w płaszczyźnie XZ, a druga YZ. Parametry izolinii na płaszczyznach przekroju podlegają edycji w sposób podobny jak dla zwykłej mapy izolinii (Contour Map).

Linkowane obiekty tekstowe

Obiekty tekstowe są dodawane do projektu za pomocą ikony Text w sekcji Insert na zakładce Home wstążki programu. Otwierane jest okno edycji obiektu tekstowego. Za pomocą tej procedury mogą być też wstawiane do projektu wzory matematyczne, a tekst może zawierać różne znaki specjalne. Wstawiane obiekty mogą oczywiście podlegać późniejszej edycji, ale nie podlegają automatycznej aktualizacji. Taka aktualizacja jest możliwa dla linkowanych obiektów tekstowych.
Rysunek poniżej pokazuje fragment projektu z wstawionym obiektem tekstowym.


Pokazany na rysunku powyżej obiekt tekstowy zawiera teksty linkowane. W tym przypadku są to: nazwa pliku z projektem (Projekt-siatki-3D.srf), ścieżka do pliku (D:SurferPliki-A) oraz data zapisu pliku. Teksty linkowane wstawiane są w specyficzny sposób, co pokazuje rysunek poniżej po lewej stronie.

Teksty linkowane mają nadawane wartości podczas zapisywania pliku projektu. Ich wartości mogą być aktualizowane kliknięciem na ikonę w oknie własności Properties obiektu tekstowego, które pokazane zostało powyżej z prawej strony. Ikona aktualizacji obiektu tekstowego z tekstami linkowanymi znajduje się po prawej stronie w wierszu Text w sekcji Text Properties na zakładce Text okna dialogowego Properties.

Więcej szczegółów na temat nowości i w wersji Surfer 28 dostępnych jest na stronie producenta.